Пивбар "У Архіваріуса"

Віслюк, що задумливо жує троянди 2.0

Головна » Без кавусі та смаколиків. Як харчувалися на Галичині кінця ХІХ століття

Без кавусі та смаколиків. Як харчувалися на Галичині кінця ХІХ століття

ТИПОВИЙ ГАЛИЧАНИН КІНЦЯ ХІХ СТ. СИДІВ НА СВИНЯЧІЙ ДІЄТІ ТА РІДКО ДОТЯГУВАВ ДО 60 РОКІВ

Недавно копав тему життя українського селянина через показники його харчування. А тут колега підкинув книгу з фактажем про Галичину – тому подивимося, як жили за Збручем, а то посьорбавши львівської робусти, окремі голоси співають, що під цісарем жилося огого, не те, що злидота наддніпрянська.

Книга Станіслава Щепановського “Нужда Галичини в цифрах” (Львів, 1888) подає багато демографічних та економічних даних – типове дитя епохи загального захоплення статистикою. Не вірити даним особливих причин немає, але треба акуратно ставитися до даних “на душу населення”. Автори ніде не вказують, що це за душа – узагальнена, лише селянин, лише дорослий чоловік тощо (для аналогії, Клепіков дає подушну цифру на умовного “селянина чоловічої статі”, рахуючи членів родини зі зменшувальними коефіцієнтами).

Галичина епохи Франца-Йосипа – аграрна провінція. Тут живе 6,4 млн населення, з них 74% селян. Для Польщі і для Європи це дуже багато, приблизно як у злиденній Ірландії. Середня густина населення – 80 чоловік на км2. Автор довго просторікує, що це дичавина на рівні Китаю та Бангладешу, але це менше, ніж на Наддніпрянщині – так, на Поділлі 110 чоловік на км2, з них 92% селяни (явне аграрне перенаселення), на бідній Полтавщині – 76/км2, 90% селян.

Як бачимо, в Галичині урбанізація, хоч і мізерна, але все ж вища, ніж у центральній Україні з її неозорими ланами.

Злидні лізуть з усіх дірок. Продуктивність праці селянина дуже мала, об’єм виробленого на душу – 6,75 ц умовних зернових. У Польщі – 9 ц, у Франції – 16, в Англії – 22. Тобто галицький селянин у півтора рази бідніший, ніж мазурик, і утричі, ніж англієць.

Логічно, що живіт типового галичанина був набитий далеко не смаколиками. Заробітна плата нефахового робітника у Галичині – 1,8 – 3,6 злотих на тиждень, в 4 рази менше, ніж у Англії.

Тому річне споживання м’яса у Галичині – 10 кг (200 грамів на тиждень). Для порівняння – наддніпрянець їв 32 кілограми, утричі більше! А далі гірше – хліба нашому герою не давали, хліб треба на експорт і на горілку. Їв він картоплю в кінських кількостях, 310 кілограмів на рік (за Збручем – удвічі менше, 160 кг, там їли хліб). Зате хліба – утричі менше проти пригноблених царизмом, 114 кг.

В еквіваленті умовних зернових галичанин споживав 261 кілограм на рік (француз – 584!!) За грубими прикидками, це десь 2000 ккалорій на день, норма кволого пенсіонера на печі, а не землероба. Для порівняння – на відносно багатій Херсонщині селяни споживали 4200 ккалорій щодня.

Простими словами це зветься худа свиняча дієта – в раціоні одна картопля, присмачена хлібом, дефіцит білку – десь 30%, жирів – 40%, калорій – 50%

А от спиртного відносно небагато – удвічі менше, ніж у Франції чи Англії, щоправда, зі значною перевагою горілки. Імовірно, буденне споживання типу стакана пива/вина за обідом було невеликим, а от у неділю чи на свято упивалися добряче.

Як влучно зауважив автор, галичанин їсть удвоє менше за європейця, а виробляє у 4 рази менше.

На заваді добробуту – мала кількість землі (на 1000 землеробів – 1600 га землі, це дуже мало. Навіть якщо врахувати жінок, це 3 десятини на родину, мінімум для виживання). Сюди ж – погане угноєння. 551 голова худоби на 1000, включаючи свиней. Це значить, що в родині (імовірно, рахували лише дорослих) є АБО корова, АБО кінь, АБО свиня. Безрадісно.

Продуктивність худоби жалюгідна. Середній надій від корови – всього 650 літрів, це показник сучасної кози! Для порівняння – зараз цей показник біля 6000 кг (пруф http://agravery.com/uk/posts/show/ricnij-nadij-na-korovu-v-2018-roci-zris-do-6054-kg), а тогочасна корова в Англії давала 2000 кг молока на рік.

Як наслідок всього – низька тривалість життя (судячи з цифр, врахована дитяча смертність, тобто це не середній вік дожиття, а умовна синтетична цифра). Для Галичини – 27 років для чоловіків, 28,5 – жінки. Втім, вік дожиття теж невисокий, на 1000 осіб старших за 60 – всього 45 (німці – 77, французи – 102). Зате плодяться як миші, на 100 дорослих – 80 дітей. Річний приріст 0,9%, приблизно як у Росії.

Навіть порівняно з бідною Наддніпрянщиною Галичина для українців була краєм недолі. Поки у Львові грали у кегельбан і видавали книги української кухні, галицький селянин сидів у злиднях та втамовував вічний голод картоплиною. Недивно, що за мінімальної можливості він танцював біля камінного хреста і валив до Канади.

Повернутись вверх