Пивбар "У Архіваріуса"

Віслюк, що задумливо жує троянди 2.0

Головна » Крикливий спосіб кинути курити. Алан Карр.

Крикливий спосіб кинути курити. Алан Карр.

“Книга вчить, як на світі жить”. Це в теорії, у віддаленому світлому майбутньому, а “поки що рулять танкові клини та килимові бомбардування”. Але “Легкий спосіб кинути курити” від Алана Карра збирається відучити курця від тютюну відразу по закінченні читання. І, як показують численні приклади, часто справляється. До власного сорому і гордості скажу, мені вона дуже і дуже допомогла, пробивши усі бар’єри скепсису, аналізу та професійного ставлення до книг.

Книга англійського бухгалтера вийшла дуже вчасно – саме зараз мільйони курців на фоні загального прагнення до “здорового способу життя” ненавидять свою звичку і хочуть кинути, а сотні мотиваційних книг підготували грунт для сприйняття.

За формою це риторичний діалог з читачем про куріння. На власному прикладі внутрітекстовий автор розповідає, як його обтяжувала тютюнова залежність, і як він дійшов до власного “легкого способу”. Також розповідається багато прикладів пацієнтів Карра, яким допоміг цей спосіб.

karr

Головне враження – книга непрохідно, безнадійно тупа. Убога манера в протестантській традиції – “Я був бідний, нещасний і з прищем на жопі, а потім мені було откровення, я його прийняв – і став молодим, здоровим, гарним і всі мене люблять! О, прийми откровення від святого Карра у своє серце!” Постійні повтори, нашіптування того самого, структурна каша – читати Карра важко, воно в’язне на зубах і нудить від форми. Але – знову ж – книга діє, ідеї, висловлені у ній дуже цікаві та дієві.

Крім того, текст відверто слабкий з наукової точки зору. Автор б не завадило хоч трохи підчистити ляпи. Чого вартий пасаж: “Рослина тютюн містить багато отруйних речовин, зокрема, угарний газ, і належить до того ж роду, що й загальновідома беладонна”. Це для придурка? СО виділяють при горінні всі рослини! А помідори і баклажани теж не їсти – вони ж родичі пані Беладонни? Або ж “До того, як Колумб здійснив кругосвітнє плавання, люди вважали, що Земля – плоска”. Дурниця цілковита. На суть книги все це не впливає, але справляє враження неакуратності – стільки перевидань, могли б поправити.

Власне суть – ідеї книги:

  1. Не існує задоволення від куріння в широкому сенсі. Задоволення від сигарети – це як носити черевики на пару розмірів менші, а потім кайфувати від того, що нарешті їх зняв. Тобто існує тютюновий голод, і задоволення від його вгамування, але на відміну від звичайного голоду, цей – штучний, непотрібний. Куріння для задоволення може існувати, але воно дуже швидко переходить в куріння “по ходу”, щоб задавити бажання сигарети.
  2. “Функціональне” куріння – це проблема не куріння, а ситуації. Простіше кажучи, якщо ви виходите на перекур відпочити, то це не завдяки цигаркам – просто виходьте. Якщо ви забиваєте курінням нудну розмову – зробіть її не нудною, або не ведіть її. Якщо ви знайомитеся через куріння – познайомтеся просто так.
  3. “Ви не кидаєте курити, а набуваєте свободу і здоров’я”. Тобто немає залізної межі і суперподвигу відмови від кайфу куріння. Не треба думати “все, від завтра я більше ніколи не відчую цього задоволення”. Легкий спосіб кинути курити – це просто не брати нову цигарку, коли хочеться – бо вам її не хочеться. Натомість переваги вільного дихання і здоров’я набагато вартісніші.

З цих трьох тез слідує безжалісна критика “методу сили волі” або ж “важкого методу кинути курити”. Його прикмети – сильне вольове напруження, нав’язлива думка “в житті стало на одну радість менше”, відчуття мучеництва. Страшилки не діють – кожен курець розуміє, що от прямо ця цигарка його не уб’є – і тому відмовитися дуже важко. Натомість спосіб Карра, з позитивними думками про свободу від тютюну не призводить до відчуття обділеності.

Втім, цей же метод, тільки прикрашений позитивом, Карр пропонує після зникнення фізичної тяги, тобто приблизно через три тижні. Від зриву можна утриматися тільки волею разом з аргументами до самого себе.

Думки:

  • ідеї справді цікаві, якщо сісти і грунтовно подумати на тему. Так, я люблю (любив?) хороші сигарети і дух доброго тютюну. Проте без улюбленого “Давідоффа” прожив би день-два, потім би купив “Вінстон”, а не було б його – за тиждень курив би “Приму БФ” і не квакав. Згадався похід, у якому з розпухлих вух курилося букове листя. З 3-х заходів ні разу не вдалося зафіксуватися на курінні для задоволення. Через пару місяців усе поверталося до стандартної кількості.
  • справді, заради кайфу викурюється абсолютна меншість сигарет, але кайф об’єктивно існує. Активне куріння під час пиятик – це якраз бажання отримати додатковий кайф, коли контроль засинає. Тому тут як не крути, а треба триматися на силі волі.
  • метод викладу викликає сильне, нестримне бажання блювати. Ярмаркова крикливість, “власний досвід”, реклама власних клінік відмови від куріння, існування текстів про “легкий спосіб кинути” все на світі (від ожиріння до боязні перельотів) справляє враження чергового “тренінгу з тренінгу тренінгу”, чергового пацаватого шахрайства про успіх. Але книга діє – такий от парадокс.
  • якби я досі курив, на Gorgany race я б викашляв бронхи. Такі от речі підтримують Каррівську балаканину.

І да, Карр дав дуба від раку легенів. Помогли тобі, синку, твої легкі ляхи?

Висновок: дурня. Але дуже рекомендується всім курцям.

Повернутись вверх